Belső oldali hőszigetelés

Folytatom szigetelési sorozatunkat, melyben az új AUSTROTHERM polisztirolhab hőszigetelő anyagokat és az új technológiai előírásokat ismertetjük.

Ma a belső oldali hőszigetelésről lesz szó. Ezt eddig nem nagyon javasoltuk hallgatóinknak, miért került most mégis előtérbe?

A jó szabvány minden lehetséges alkalmazásra kitér. Így hát a belső oldali hőszigetelést is meg kell tárgyalni, hiszen bár különös gonddal kell eljárni, ez mégis csak egy lehetséges válfaja a hőszigetelésnek, és néhány esetben ez az egyedül lehetséges megoldás. Ne felejtsük el azonban, hogy a szabvány nem a házilagos kivitelezésre készült. A gondos tervezői, kivitelezői munka itt különösen fontos.


Mit kell tenni, ha mégis a meleg oldalon szeretnénk hő szigetelni?

Az első gondolatunk mindig az legyen, hogy: Nem lehet mégis kívülről megoldani? Ha tényleg nem, mert nem lehet a társasház összes lakóját rávenni a teljes ház hőszigetelésére, ha műemlék épületről van szó, és nincs penészesedés, nedvesség lecsapódás a szigetelendő falon, akkor fontoljuk csak meg a belső oldali hőszigetelést. Ezután kell keresni egy jó tervezőt, mert a belső oldali hőszigetelésbe csak páratechnikai ellenőrzés után szabad belevágni. Ezt a szabvány külön ki is emeli.


Hogyan kell a hőszigetelést elvégezni?

Háromféle megoldás létezik. Az első, hogy belülről készítünk egy homlokzati hőszigetelő rendszert, vagyis felragasztjuk a piros sávval jelzett, AT-H80-as lemezeket, majd erre ragasztórétegbe ágyazott üvegháló és a vékonyvakolat, esetleg festék kerül. Ez jól ismert eljárás, a tervező könnyen el tudja végezni a szükséges számításokat is, és a kivitelezőknek sem szokott különösebb gondot okozni.


Mi a második lehetőség?

A belső oldali hőszigetelés "klasszikus" megoldása az, amikor a falra lécvázat rögzítenek, és a lécváz közé kell a hőszigetelő anyagot, az egy kék sávval jelzett AUSTROTHERM AT-N30 lemezeket helyezni. Ezután a lécvázra fóliát kell felrakni, ami megakadályozza, hogy a pára a falszerkezetbe jusson, és erre gipszkarton burkolatot kell felhelyezni. A végső felületképzés ilyenkor a tapétázás. Van még egy eljárás, bár hazánkban ritka. Léteznek olyan nagyméretű, gipszkarton és polisztirol hőszigetelő anyagból előállított panelek, amelyeket egyszerűen csak fel kell ragasztani a falra. Természetesen, itt sem lehet elkerülni az előzetes számításokat.


Mindig ilyen bonyolult dolog ez?

Van azért egy terület, ahol kifejezetten javasoljuk a belső oldali hőszigetelést, ez pedig az ideiglenesen használt épületek hőszigetelése. Ha van egy nyaralónk, ahova néhány napra télen is ki szeretnénk menni, optimális megoldás a belső oldali hőszigetelés. Az épületet a kis hő kapacitású, jól szigetelt belső burkolat miatt hamar fel lehet fűteni, a páratechnikai problémáknak pedig nincs idejük jelentkezni, hiszen néhány nap múlva, amikor haza megyünk, leállítjuk a fűtést, és az addig felgyülemlett kis mennyiségű nedvességet le tudja adni a szerkezet.


Milyen segítséget nyújt az AUSTROTHERM Kft. a tervezőknek a belső oldali hőszigetelés összetett feladatához?

Évek óta rendszeresen frissítjük a "Számítógépes segéd" elnevezésű Cd-nket. Az új szabványok ismeretében természetesen átdolgoztuk, és 2003-tól ismét a tervezők rendelkezésére áll. Ezen a CD-n a termékek műszaki leírásán, beépítési útmutatón kívül az említett hő- és páratechnikai ellenőrző programot is megtalálhatják.


És milyen vastag hőszigetelést célszerű ilyenkor alkalmazni?


Sajnos, minél vastagabb a hőszigetelés, annál nagyobb az esélye a penészesedésnek. A falszerkezet belső oldala tovább hűl a hőszigetelés alatt, nem megfelelő párazárás esetén kondenzáció, és ennek következtében penészesedés indulhat meg, a korábban még egészséges klímájú helyiségekben is. Szerencsétlen esetben még a fagypont is bekerülhet a szerkezetbe, ami komoly károsodást okozhat. Éppen ezért vékony, 1-2 cm vastag hőszigetelés alkalmazása javasolt. Ez hőérzeti szempontból már jelentős javulást hozhat, de egy belső oldali hőszigeteléstől ne várjunk el jelentős energia-megtakarítást. Ha mégis ezt szeretnénk elérni, akkor a külső oldali hőszigetelést kell alkalmazni, és oda már vastagabb AT-H80-as lemezeket is el lehet helyezni. Ne felejtsük el, hogy minél vastagabb a hőszigetelő anyag, annál hatékonyabb a hőszigetelés, mert a 7 jobban 6!